A szombati előadáson szóba került az érzelmi intelligencia, a gondolkodás és az érzelmek egymásra hatása és a gondolat ereje is. Úgy érzetem, érdemes megosztani az ott hallottakat. Arra gondoltam, hogy a téma nem csak engem érdekel, ezért további bejegyzésekben is fogok foglalkozni az érzelmi intelligenciával.
Hosszú éveken keresztül az emberek intelligenciáját kizárólag az IQ-tesztekkel mérték és határozták meg. De ezek a tesztek figyelmen kívül hagyják az emberek különbözőségét. Mindenki másként gondolkodik, más területek az erősségei és bizony mindenkinek vannak gyengéi is. Mennyire elfelejtettük, hogy a sokoldalúság és a tehetség mindenkiben benne rejlik.
"A reneszánsz a nagy egyéniségek kora. Őket a sokoldalúság jellemzi és a tudás teljességének birtoklási vágya. A művész: festő, szobrász, építész, zenész és költő egyszerre. Sőt gyakran még tudós és politikus is - világi érdeklődéssel, szabad fejlődéssel és erkölcsi gáttalansággal. Példátlan sokoldalúságával a nagy ember az új embereszmény megtestesítője. A művészetekben erős vágy jellemzi a hírnév, a halhatatlanság után, de még életükben meg akarták kapni a babérokat. És az értékelés hiánytalanul megtörtént, mert a nagy művészek mind ismertek és népszerűek voltak. A reneszánsz új erkölcse a származás meghatározó szerepe helyett az egyéni értékek, az egyéniség etikáját bontakoztatja ki. Az erős, célratörő, (másokkal nem törődő) ember joga és a polgár magabiztossága érvényesül. Valamint a korszakot előrevivő szabad személyiségű és vállalkozású, önálló, a maga fejével gondolkodó egyéniség fontossága." (eduline)
Howard Gardner amerikai pszichológus professzor dolgozta ki a többszörös intelligencia elméletét. Elméletében nyelvi, logikai-matematikai, téri, zenei, testi-kinesztéziás és kétféle személyes intelligenciát nevez meg. A mindenki által ismert intelligenciatesztek az első hármat mérik. Zenei intelligencián többek között a ritmus, hangmagasság érzékelését érti, a testi-kinesztéziás intelligencia mutatója, hogy valaki mennyire bánik ügyesen a tárgyakkal, mennyire tudja kontrollálni saját mozgásait, a személyes intelligenciának pedig két összetevőjét írja le: a személyen belüli és a személyközi intelligenciát. Az egyes intelligenciatípusok fejlettségére hatással van az öröklődés és a kultúra is. Gardner 1998-ban további három intelligencia típust állapított meg, a naturalista, spirituális és egzisztenciális intelligenciát. (Forrás: Wikipedia)
A BBC 2004-ben tett elérhetővé egy tesztet, mely a különböző gondolkodási módok felfedésére alkalmas. Az online kérdőív stílusosan a Leonardo nevet kapta, utalásul a legnagyobb reneszánsz művész és ember sokoldalúságára. Köszönet illeti csoporttársamat, aki felhívta a figyelmemet a tesztre, mely itt érhető el.