Manapság közhelynek számít a siker. Mindenki hajszolja, mindenki törekszik rá, és csak kevesen érzik magukat sikeresnek. A média megtévesztő képet fest a sikeres vezetőkről, a sikeres nőkről, a sikeres bankárokról és családapákról vagy a sikeresen vállalkozó anyákról. A siker fogalma és mércéje évtizedről évtizedre változott, változik. Pénz, boldogság, család, békesség, mások elismerése vagy hírnév...
A sikert legtöbben érzésként határozzák meg. Örömként, elégedettségként, a teljesítmény felett érzett büszkeségként. Éppen ezért a siker relatív, mindannyiunk számára más és más jelentéssel bír. De a siker mindenki számára kellemes, jóleső, elégedett érzés. Van, aki a munkájában érzi magát sikeresnek, más a családja elismerését értékeli így. Megint mások az önmegvalósításban és alkotásban találják meg az elért eredmény felett érzett örömet.
Miből adódik a siker érzése?
Az elérhető, reális és határozott, jól megfogalmazott cél eléréséhez elszánt és tudatos, tervezett cselekedetek sorára van szükség. A célok kitűzését és az oda vezető út tervezését tanulni kell. Hiszen csak a lépések értékelésekor, a folyamat végén derül ki, hogy sikeres volt-e a ténykedés, azaz eredményre vezetett-e a cselekvés. Épp ezért a siker érzése mindig az azt megelőző erőfeszítések nagyságától függ. Minél nagyobb a kihívás, minél elszántabban és kitartóbban kell küzdeni, dolgozni az eredményért, annál nagyobb sikert érzünk. Tehetségünk és képességeink, tudásunk felhasználása elengedhetetlen a siker érzéséhez. Ezek hiányában inkább azt mondjuk: "...csak szerencsém volt..."
A siker az állhatatosság, a kitartás és az elszántság függvénye.
(Malcolm Gladwell)
Mit jelent Önnek a siker? Mikor és miben sikeres? Miben szeretne még jobb eredményeket és több sikerélményt?