"Amikor az ember teljesen eggyé válik azzal, amit csinál, és tudja, hogy erős, és legalábbis az adott pillanatban ő maga irányítja a sorsát, és az eredményektől függetlenül úgy érzi, hogy minden milyen jó... Akkor éli át teljes lényével, hogy áramlik benne az élet. Ez a flow. A flow állapotának sok neve van. Van, aki optimális élménynek nevezi. Van, aki úgy írja le, hogy olyan ez, mintha repülne. Mások azt mondják, hogy ilyenkor képesek tökéletesen koncentrálni. Bármilyen szavakkal írjuk is le a flow élményét, egy biztos: a flow pillanatai kiragyognak emlékeink sokaságából"
(Csíkszentmihályi Mihály)
Csíkszentmihályi Mihály 1988-ban megjelent Flow, majd 1995-ben kiadott Findig Flow című köteteiben írja le, hogy miként élhető meg az élet különféle területein a flow (áramlat) élménye. Az az élmény, melyben tökéletes összhangban vannak szubjektív állapotaink. Az optimális élménynek azonban vannak feltételei. A mentális alapok a következők:
- az illető képességeivel összhangban lévő, egyértelmű, világos célok
- a tudat erős fókuszáltsága, azaz a cselekvés és a tudat összeolvadása
- az öntudatosság tudatos észlelésének megszűnése
- az időérzékelés átalakulása, az egész folyamat egy pillanat, az időélmény átalakul
- azonnali reakció a tevékenység alatt felmerülő jelzésekre
- egyensúly az egyén képességei és a feladat nehézsége közt, a feladat se túl könnyű, se nem túl nehéz (a kihívás és a képességek, készségek egyensúlyban állnak)
- a kontroll érzése
- a tevékenység belülről jutalmaz, ezért nem megterhelő - autotelikus az élmény (görög eredetű, jelentése: auto= ön telosz=cél)
- az illető teljesen elmerül abban, amit csinál, minden figyelmét erre összpontosítja, teljes a koncentráció az adott pillanatban
Számomra ezt az érzést most az írás, a tanulás adja. Miközben ehhez a cikkhez gyűjtöttem anyagot, olvastam, kutattam, mindenről elfeledkeztem. A kávém kihűlt a csészében s úgy éreztem, egy röpke pillanat alatt készültem el vele. Az alkotás öröme és a kihívás tesz elégedetté.