Az asszertivitás jelentése: az önérvényesítés képessége. Asszertív: kellő határozottságú és öntudatos. Az asszertív magatartás pozitívan önérvényesítő, azaz aki így viselkedik, az képes kifejezni érzéseit, gondolatait, érvényesíteni jogait. A célokhoz vezető úton az asszertív ember figyelembe veszi mások gondolatait, értékeit, jogait és érzéseit.
Verbális, azaz a szóban és írásban zajló kommunikációban az asszertív viselkedés a következőket jelenti: A beszélő képes határozottan megfogalmazni szándékát és céljait, Nyíltan kifejezi érzéseit és egyenesen, világosan kommunikál. Szóhasználata tárgyszerű, kerüli a mellébeszélést és körbeírást.
A nonverbális kommunikációban, azaz a mimika, a testtartás és a gesztusok nyelvén az asszertív ember magabiztosan mozog, testtartása nyugodt, egyenes, hangja nyugodt, állandó szemkontaktust tart beszélgetőtársával. Az asszertív magatartású ember testbeszéde is erősíti a kimondott szavakat.
Az agresszív ember kommunikációjára a „Te üzenetek” jellemzők, addig az asszertív ember „Én üzeneteket” használ.
Az önfeltáró én üzenetben az ember magáról mond valamit, a gondolatait, nézeteit érzéseit fejezi ki. Az érzések akár pozitívak, akár negatívak, nyíltan kimondhatók. Érzésekkel szemben nem lehet ugyanis vitába szállni. Pl.: Nagyon kellemes beszélgetés volt, köszönöm. vagy: Nagyon elkeserít az Ön véleménye. Nagyon rosszul esik, ha nem ismeri el a munkámat. Igen jól esett, hogy Ön megdicsérte a prezentációmat.
Megelőző én üzenettel az fejezhető ki asszertív módon, hogy fontos kérésünk, igényünk van, melyben a beszélgetőtárs tud segíteni, vagy olyan problémánk van, amelynek megoldásához másnak a segítségére van szükségünk. Megelőző én üzenetekkel lehet elkerülni az esetleges jövőbeni konfliktusokat is.
Pl.: Szeretnék több felelősségteljes feladatot kapni, de ehhez szükségem lesz az ön segítségére. Attól tartok, hogy nem tudom megszakítani a szabadságomat emiatt a tárgyalás miatt, keressünk másik időpontot.
Konfrontáló én üzenettel az fejelzhető ki, ha a másik fél viselkedése elfogadhatatlan számunkra. Pl.: Nagyon rosszul esik az igazságtalan bírálata. Bántó számomra, hogy nem figyel az általam mondottakra, folytassuk a beszélgetést olyan időpontban, amikor tud elegendő figyelmet szentelni a beszélgetésünkre.
Elutasító én üzenettel nemet mondunk valakinek, egy olyan helyzetben, melynben a beszélgetőtárs számunkra elfogadhatatlan vagy érdekeinket sértő követelést támaszt. Ekkor is az érzéseinket mondjuk ki arra vonatkozólag, hogy miért elfogadhatatlan és ezáltal nem teljesíthető a másik kérése.
Pl.: Nem fogok többé Öntől rendelni, mert nagyon megbántott.