„Mindenkit ér, mindenki beszél róla, mégis csak kevesen vették a fáradtságot, hogy utánanézzenek, valójában mi is a stressz.”
(Selye János, a Stresszelmélet megalkotója)
Minden nap megéljük, minden nap beszélünk róla, szinte mindenkit érint, orvosok és pszichológusok hívják fel figyelmünket a veszélyeire. Mégsem tudunk vagy akarunk tenni ellene? Mi is a stressz?
Eredetileg orvosi szakkifejezés, a szervezet vészhelyzetre, reakciót igénylő ingerekre történő reakcióinak együttesét nevezték stressznek. (A szimpatikus idegrendszer reakciója a magasabb vérnyomás, gyorsabb légzés, a feszülő izmok, a jobb véralvadás, a heves szívdobogás, az adrenalin - azaz gyorsabb menekülés a vészhelyzetből.) Mára már a tartós idegesség vagy a folyamatos, hosszan tartó feszültség megnevezése. Urbanizációs betegség, oka a rohanás, a fejünk felett átcsapó feladatok, a teljesítménykényszer, a határidők, a siker hajszolása. Stresszt okoz az információk feldolgozhatatlan sebességű áramlása is: a mobiltelefon, az elektronikus levelek, az interneten pillanatok alatt megkapott hírek. Minden olyan külső hatást, ingert, körülményt, mely stresszt okoz, stresszornak nevezünk. Tudományos kutatások alapján a legnagyobb stresszor a kiszolgáltatottság érzése: ha tehetetlennek érezzük magunkat, ha életünk sodrása befolyásolhatatlannak tűnik.
A stressz fizikai tünetei: idegesség, ingerültség, szorongás, az immunrendszer állapotának romlása, bőrbetegségek, légzési problémák, keringési és szívproblémák és további pszichoszomatikus betegségek.
Mit okoz a stressz?
- Felgyorsítja a szervezet biológiai öregedésének folyamatát: az immunrendszer hatékonysága és a sejtek regenerálódó képessége romlik.
- Kimeríti energiáinkat, kiégéshez vezet.
- A stressz és az agresszió kölcsönösen serkentik egymást.
- A stresszhormonok (a mellékvese által termelt kortizol) ugyan magasabb teljesítményre sarkallnak, de az agyi agresszióközpontot is ingerlik. Az agresszió pedig emeli a stresszhormonok szintjét... Ördögi kör, mely tönkreteszi kapcsolatainkat.
Hogyan befolyásolja a stressz az egészségünket?
- A sikertelenség és a folyamatos, leküzdhetetlen stressz fásultsághoz, depresszióhoz vezet. A depresszió tehetetlen, reménytelen érzést kelt.
- A stressz gátolja a logikus gondolkodást, a koncentrációt.
- A lelki betegségek közvetetten okoznak szív- és érrendszeri megbetegedéseket, magas vérnyomást, szívinfarktust, érelmeszesedést. Gyakori, stressz által okozott betegség az allergia és a bőrbetegségek.
- A dohányzás, az alkoholfogyasztás és a kábítószerek csak átmeneti stresszmentességet biztosítanak, valójában tovább rontják a helyzetet.
Tartós stresszhatás esetén a szervezet egy ideig alkalmazkodik. Ha azonban a stresszt nem tudjuk kezelni, leépíteni vagy csökkenteni, akkor eljutunk alkalmazkodóképességünk határára. Ez a kimerülés szakasza, mely az alarm reakciót és az ellenállás fázisát követi. Létrejön a betegség, károsodik az immunrendszer.